Blog

Teatr mój widzę ogromny

W obronie rozwoju osobistego

„Teatr mój widzę ogromny“

Fala krytyki wobec rozwoju osobistego przelewa się coraz silniej przez portale społecznościowe. Styl życia gwiazd branży coachingowo-motywacyjnej, bardziej zbliżony do wizerunku celebrytów, aniżeli akademickich naukowców, rodzi u wielu negatywne emocje i krytyczne opinie.

Są nawet i tacy, którzy pragną „zdelegalizować“ coaching i rozwój osobisty. Zarzuty dotyczą niekompetencji trenerów, pozbawionego głębi intelektualnej „plastikowego przekazu“ oraz jakości merytorycznej serwowanych przez nich płytkich mądrości w stylu wujka „dobra rada“.

Czy wobec tego powinniśmy zanegować zupełnie potrzebę doskonalenia i rozwoju osobistego oraz spalić na stosie Jobsowską idee życia, którego celem jest „pozostawienie rysy na materii wszechświata”? Na pewno nie – warto jednak mądrze wybierać dostawców inspiracji oraz najwłaściwsze dla siebie formy rozwoju.

Jak to zrobić?

– Ustal kierunek – zdefiniuj obszar swojego życia, który wymaga pozytywnej zmiany

– Określ wyzwanie – jakie rezultaty w jakości Twojego życia ma przynieść proces rozwoju i Twoja praca

– Dobierz stosowną formę rozwoju – na rynku jest wiele propozycji:

coaching indywidualny, treningi w małych grupach, kluby i spotkania tematyczne

oraz eventy motywacyjne.

– Znajdź Przewodnika – ważne, aby osoba, która będzie dla Ciebie źródłem inspiracji była człowiekiem z doświadczeniem, dzielącym się swoimi osobistymi przeżyciami. Dzięki temu, poznasz właściwą drogę, ewentualne pułapki i szybciej osiągniesz wytyczone cele. Stara zasada mówi, że lepiej uczyć się na „cudzych“ błędach.

– Nie kieruj się modą – wiele osób jeździ „na“ danego trenera lub event rozwojowy.

Nie daj się zwieść opiniom innych ludzi – twoje potrzeby są „indywidualne

i mają osobisty charakter, wybierz zatem zgodnie ze swoimi osobistymi celami oraz potrzebami

– Poznaj jakość – Zanim zainwestujesz czas i pieniądze poznaj dokonania trenera – przeczytaj jego książkę, oglądnij webinary – oceń poziom merytoryczny i kompetencje trenera / coacha. Ładnie opakowany produkt nie zawsze jest gwarancją zawartości o najwyższej jakości.

Na koniec: Myśl śmiało – postaw sobie zuchwałe cele ale pamiętaj, żeby podzielić swoją drogę rozwoju na mniejsze odcinki. Ludzie zazwyczaj przeszacowują to czego mogą dokonać w rok a nie doceniają tego, co mogą osiągnąć w dekadę.

Sukces zawsze wymaga pracy, czasu i konsekwencji, naucz się zatem cierpliwości i ciesz się z małych kroków naprzód, stawianych każdego dnia – walcząc dziś – wygrywasz lepsze jutro.

Przygotuj się zatem na ciężką pracę i pamiętaj, że przełom to jedna myśl, w której podejmujesz decyzję o zmianie swojego życia. To sekunda, która zmienia wszystko…

Maciej Weinmann